YUMURTA PİŞİRME YÖNTEMLERİ

YUMURTA NASIL PİŞİRİLMELİ

Çok çeşitli yumurta pişirme yöntemleri vardır. Bu yazımızda sizlerle bu yöntemler hakkında bahsedeceğiz. Yumurta inatçı bir yiyecektir pişmemek için direndiği olduğu gibi anında pişme durumuylada karşı karşıya kalırız. Bu zor durumdan kurtulmak için saat kullanmamız gerekir. Bunu alışkanlık hali,ne getirmeliyiz. Tabi birde pişerken çatlayan kırılan yumurtalar var bunlarıda unutmadık bunlar içinde özel bir tüyomuz var.

Öncelikle 10 dk bu dakika dilimi, bizim çıkış noktamız olacak ve asla unutmamalıyız. Yumurtalarımızı pişirmeden önce yıkayalım ve oda sıcaklığında olduğuna dikkat edelim. Bir kaba biraz su koyduktan sonra yumurtalarımızı yerleştirelim. Ve çatlamaması için bir çay kaşığı tuz ekleyelim. Bunu asla unutmayalım. Gerek olmadıkça orta ateşin ne üzerinde nede altında pişirelim. Kaynamaya çıktıktan hemen 3 dk sonra yada 3 dk içinde çıkarttığımız zaman rafadan yumurta elde ederiz. Kaynamaya çıktıktan sonra geçecek her dakika sizin rafadanın kıvamına karar vermenizi sağlayacaktır. 3 dk yı geçtikten sonra ki kıvam işe kayısı kıvamı pişmiş yumurtadır. Eğer kaynamaya çıktıktan sonra 5 dk içinde çıkarırsanız kayısı kıvamı pişmiş olur 8 dk sonra çıkarırsanız pişmiş 10 dk sonrasına bırakmamaya çalışın . Çünkü kaynamaya çıkmış yumurta 10 dk yı geçtikten sonra sarısı özelliğini kaybeder tüm vitamini, yok olabilir. Bu dakikalara göre pişireceğimiz yumurtalarımızı çıkar çıkmaz soğuk suya koyalım. İkinci bir bilgi eğer çıkardığımız yumurtaları sıcak bekletirsek içlerini çeker ve kıvamı tutturamayız.

NOT: Bu yöntemleri yaptıktan sonra hala kıvamı tutturamıyorsanız yada yumurtalarınız kırılıyorsa atladığınız noktalar var demektir yazıyı tekrar okuyun.

Yazılarımız hakkında alt kısma yorum bırakmayı unutmayın, sizin görüşleriniz bizim için değerlidir.

PRATİK BİLGİLER TIKLA ⇓⇓⇓⇓⇓⇓

Check Also

gümüş nasıl parlatılır, gümüş parlatma, gümüş nasıl parlar, gümüş nasıl temizlenir, Pratik bilgiler, ev ekonomisi, gümüşleri parlatmak, gümüşü ne parlatır

GÜMÜŞLERİ PARLATMAK

11th Haziran, 2020, 8:17 AM Bir çoğumuzun evinde gümüşten yapılma birden çok eşya bulunmaktadır. Gümüş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.