Vişne Reçeli Tarifi

Vişne reçelini sevmeyen var mı ? Özellikle kaymaklı vişne reçeline hayır yoktur herhalde. Bu konumuzda tadı ile dillere desten vişne reçeli tarifimizi sizlerle paylaşacağız.

Vişne reçelini hazırlamak için ilk olarak vişneleri bir kap içerisine boşaltın ve bol su ile yıkayın. Vişnelerin çekirdeklerini ve saplarınızı yavaş bir şekilde vişneleri zedelemeden çıkarın. Tencere içerisine toz şekeri vişneler ile birlikte ilave edin ve yaklaşık bir gece şekerli bir halde bekletin.

Bekleyin vişneleri, orta derece ateşte içerisine tereyağ ilave ederek pişmeye bırakın ve yavaş yavaş kaynamaya ve köpürmeye başladıktan sonra limon tuzu veya limon suyunu karışıma ekleyebilirsiniz. Bir süre daha pişirdikten sonra reçelinizi cam bir tepsiye veya kavanoza boşaltın ve üzerine tülbent örterek güneşte koyulaşmasını bekleyin. Yaklaşık 2 gün beklettikten sonra buzdolabınıza alabilirsiniz.

Reçel yaparken köpüklenme olacaktır, köpüklenmenin önüne terayağ ekleyerek geçebilirsiniz. Reçelinizi güneşte bir süre bekletmeniz ile birlikte reçelinizin kullanım süresi artacak ve daha dayanıklı olacaktır.

visne-receli

 

Vişne Reçeli Tarifi ve Malzemeleri ;

  • 1 kilo vişne
  • 1 kilo toz şeker
  • 1,5 çay kaşığı tereyağ (pembe köpük olmasın diye)
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Check Also

Muhammara Tarifi

5th Kasım, 2014, 8:16 PM Kahvaltılarınıza ve misafir ağırlarken hazırladığınız atıştırmalıkların yanına neşe vermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.