Küp Kebabı Tarifi

Yapımı için küp kullanılarak inşa edilmiş bir toprak altı fırını gerekli olan bu kebabı denemediyseniz aklınızın bir köşesine yazın . Gerekli şartlar olgunlaşınca mutlaka denemeniz gereken hafif ama lezzetinden parmak yediren bir kebaptır.

Gerekli malzemeleri kişi başına hesaplamak en mantıklısıdır ama ben size 5-6 kişilik bir tarif vereceğim.

Tüm malzemeler temizlenip bir masaya alındıktan sonra sırasıyla işlem yapılır. Önce patlıcanları alıp soymadan şişe geçirilecek pozisyonda 3 eşit parçaya bölün (uzunluğuna göre 4 de olabilir) daha sonra açıkta kalan alt ve üst yuvarlak kısımlarını çay tabağına koyduğunuz bir miktar tuza bulayın. Şişe dizerken aralarına çok küçük olmayacak şekilde kare kare doğranmış kuyruk yağları yerleştirin. Daha sonra patatesleri ortadan ikiye keserek tuzlama işlemini tekrarlayın. Patateslerinde kabukları soyulmayacak ve aralarına kuyruk yağı yerleştirilecek. Sarımsakları da ayrı bir şişe dizmeyi unutmayın ve 2 sarımsakta bir kuyruk ilave edin.Etlerinizi de şişlere çok sık olmayacak rahat pişecek şekilde dizerken aralarına kuyruk yağları yerleştirin. Domatesler ve biberler de şişlendikten sonra şişleri alıp küpün başına gidin. Küpün içine yakılan ateşi kontrol edin iyi yanmış harı kalmış olsun. Küpün içindeki demir aksana şişleri yerleştirdikten sonra küpün ağzını hava almayacak şekilde kapatın . Yarım saat 45 dakika sonra en geç pişme süresine sahip olan patlıcan ve etleri kontrol ederek küpten çıkarın . Şişlerden sıyırıp servis ettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Küp Kebabı Tarifi ve Malzemeleri ; 

  • 2 kilo tavuk budu (açılmamış)
  • 1 kilo domates
  • yarım kilo biber
  • 1 kilo patates
  • 2 kilo patlıcan
  • kuyruk yağı
  • 5 kafa sarımsak

 

kup-kebabi-tarifi

Check Also

aşmalı yahni, yahni tarifi, yahni tarifleri, türlü tarifi, ürlü tarifleri, sebze yemekleri, etli yahni tarifi, et yemekleri, yemek tarifleri, yemek reseptleri

AŞMALI YAHNİ

28th Nisan, 2020, 8:29 AM MALZEMELER 1 kg kuzu kuşbaşı 1 kase gün kurusu kayısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.