Ayva tatlısı

Malzemeleri

  • 3 orta boy ayva
  • 2 su bardağı su
  • 4 diş karanfil
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 su bardağı şeker

Servis için: kaymak ve ceviz

Yemekevim ayva tatlısı yapılışıayva

Öncelikle ayvalarımızı yıkayıp soyalım ve ortadan ikiye bölelim (öneri biz yaparken kabuklarını soymuyoruz çünkü pişerken kabuklar ayvanın içinin yumuşak kalmasını sağlıyor, kabukları soyduğumuz zaman ayvanın dış kısmı daha sert bir hal alıyor). Sonrasında bir tencereye bu yarım ayvalarımızı iç yüzleri dışa gelecek şekilde yan yana dizelim. üzerlerine birer yemek kaşığı şeker koyalım, tencereye kabuk tarçın ve karanfili atıp üzerlerini aşacak kadar su dökelim. Son olarak ocakta pişirelim 30 dk lık bir pişirme yeterli olacaktır. Tabi sürekli kontrol etmemiz gerekiyor suyunu çekmişse biraz su ilave etmek için yada pişmemişseler süreyi uzatmak için. Pişen ayvalarımızı servis tabağına alarak üzerlerine birer karşık kaymak ve ceviz dökelim bu şekilde ayva tatlısı servise hazır olacaktır. Üzerine biraz şerbette gezdirebiliriz tatlı severler için. Tariflerimiz hakkında yorum ve öneri bırakmayı lütfen unutmayınız.

Renklendirmek için kaynama suyuna bir parça kırmızı pancarı robotta parçalayarak atabilirsiniz, bu ona kırmızı renk verecektir.

Check Also

Lokma tatlısı

25th Nisan, 2020, 5:31 PM Malzemeleri 3 su bardağı un 2 su bardağı ılık su …

2 comments

  1. rukiye rüzigar

    o kaymakla ne güzel olur ki ellerinize sağlık akşam için deneyebilirim , faydalı bir tatlı

  2. çocuklarıma bir türlü ayva yediremiyordum ama bu ayva tatlısı tarifi imdadıma yetişti şimdi yapmaktan usandım her gün istiyorlar sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.