YUMURTA PİŞİRME YÖNTEMLERİ

YUMURTA NASIL PİŞİRİLMELİ

Çok çeşitli yumurta pişirme yöntemleri vardır. Bu yazımızda sizlerle bu yöntemler hakkında bahsedeceğiz. Yumurta inatçı bir yiyecektir pişmemek için direndiği olduğu gibi anında pişme durumuylada karşı karşıya kalırız. Bu zor durumdan kurtulmak için saat kullanmamız gerekir. Bunu alışkanlık hali,ne getirmeliyiz. Tabi birde pişerken çatlayan kırılan yumurtalar var bunlarıda unutmadık bunlar içinde özel bir tüyomuz var.

Öncelikle 10 dk bu dakika dilimi, bizim çıkış noktamız olacak ve asla unutmamalıyız. Yumurtalarımızı pişirmeden önce yıkayalım ve oda sıcaklığında olduğuna dikkat edelim. Bir kaba biraz su koyduktan sonra yumurtalarımızı yerleştirelim. Ve çatlamaması için bir çay kaşığı tuz ekleyelim. Bunu asla unutmayalım. Gerek olmadıkça orta ateşin ne üzerinde nede altında pişirelim. Kaynamaya çıktıktan hemen 3 dk sonra yada 3 dk içinde çıkarttığımız zaman rafadan yumurta elde ederiz. Kaynamaya çıktıktan sonra geçecek her dakika sizin rafadanın kıvamına karar vermenizi sağlayacaktır. 3 dk yı geçtikten sonra ki kıvam işe kayısı kıvamı pişmiş yumurtadır. Eğer kaynamaya çıktıktan sonra 5 dk içinde çıkarırsanız kayısı kıvamı pişmiş olur 8 dk sonra çıkarırsanız pişmiş 10 dk sonrasına bırakmamaya çalışın . Çünkü kaynamaya çıkmış yumurta 10 dk yı geçtikten sonra sarısı özelliğini kaybeder tüm vitamini, yok olabilir. Bu dakikalara göre pişireceğimiz yumurtalarımızı çıkar çıkmaz soğuk suya koyalım. İkinci bir bilgi eğer çıkardığımız yumurtaları sıcak bekletirsek içlerini çeker ve kıvamı tutturamayız.

NOT: Bu yöntemleri yaptıktan sonra hala kıvamı tutturamıyorsanız yada yumurtalarınız kırılıyorsa atladığınız noktalar var demektir yazıyı tekrar okuyun.

Yazılarımız hakkında alt kısma yorum bırakmayı unutmayın, sizin görüşleriniz bizim için değerlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*